Jak vypočítat spotřebu paliva u dieselového generátoru: Praktický průvodce pro operátory
Každý provozní rozpočet potřebuje číslo paliva. Uvažujme středně velkou továrnu s 500 kVA záložním generátorem, u kterého se očekává, že pojede na výrobní lince asi dvanáct hodin každý měsíc. V datovém listu dodavatele je uvedena spotřeba paliva při plném zatížení, ale jednotka jen zřídka běží na plné zatížení. Skutečné zatížení je v průměru zhruba 60 procent jmenovitého výkonu a vedoucí závodu potřebuje vědět, kolik litrů nafty pořídit, jak velká má být skladovací nádrž a jak bude vypadat měsíční vyúčtování paliva. Bez spolehlivé metody pro odhad spotřeby při částečném zatížení závod buď překoupí palivo a zvýší své provozní náklady, nebo nedoplní nádrž a riskuje přerušený chod podpory. Ani jeden z výsledků není přijatelný a oběma se lze vyhnout pomocí přímého výpočtu.
Tato příručka vysvětluje, jak vypočítat spotřebu paliva u dieselového generátoru pomocí jednoduchého vzorce, realistických specifických hodnot spotřeby paliva, referenčních tabulek a zpracovaných příkladů. Krátká odpověď, pokud potřebujete pouze jedno číslo, je tato: vynásobte skutečné zatížení v kilowattech specifickou spotřebou paliva motoru v litrech na kilowatthodinu. Pro moderní dieselový generátor je typická hodnota plného zatížení asi 0,25 litru na kilowatthodinu nebo zhruba 0,066 amerického galonu na kilowatthodinu a tato hodnota se zvyšuje, když procento zatížení klesá. Zbytek tohoto článku definuje každý termín, ukazuje, jak aplikovat metodu na reálné situace, a vysvětluje proměnné, které oddělují plánovací odhad od naměřeného provozního čísla.
Proč jsou důležité přesné odhady spotřeby paliva
Palivo je obvykle největší variabilní provozní náklady dieselového generátoru. U soupravy, která běží několik set hodin ročně, může nafta snadno překročit kombinované náklady na běžnou údržbu a drobné opravy. Odhad odchylný o deset nebo patnáct procent se může zdát při rychlém výpočtu přijatelný, ale když se vynásobí stovkami provozních hodin a kolísající cenou paliva, finanční dopad se stane významným. Přesné údaje o spotřebě promění vágní provozní náklady na řádkovou položku, kterou lze plánovat, kontrolovat a ověřovat.
Nákup pohonných hmot je dalším praktickým důvodem, proč získat správná čísla. Závod, který zná svou měsíční spotřebu, může nasmlouvat hromadné dodávky paliva, naplánovat dodávky podle pevného kalendáře a vyhnout se nouzovým tankováním za prémiové ceny. Závod, který nezná svou spotřebu, nakonec místo řízení zásob reaguje na nízké hladiny v nádrži. Na rozdílu nejvíce záleží na odlehlých místech, těžebních táborech, telekomunikačních zařízeních a stavebních projektech, kde samotná dodávka paliva nese náklady a dlouhou dodací lhůtu.
Na stejném výpočtu závisí i dimenzování nádrže. Generátor o výkonu 100 kW při plném zatížení spálí zhruba 25 litrů za hodinu, takže požadavek na 24hodinovou autonomii vyžaduje před přidáním jakékoli rezervy 600litrovou nádrž. Změňte zátěž na 50 procent a stejný stroj potřebuje jen asi 14 litrů za hodinu, čímž se změní jak objem nádrže, tak interval doplňování paliva. Vzorec v tomto článku je stejný jako ten, který se používá k určení, zda místo potřebuje 1 000-litrovou denní nádrž nebo 10 000-litrovou velkoobjemovou instalaci.
Údaje o spotřebě jsou důležité i při porovnávání nabídek od různých dodavatelů. Prodejci někdy uvádějí hodnoty spotřeby při plném zatížení, které byly naměřeny za různých testovacích podmínek, teplot nebo definic zatížení. Dva návrhy stejného jmenovitého jmenovitého výkonu se mohou zdát rozdílné o několik litrů za hodinu, zatímco skutečný rozdíl je pouze předpoklad zatížení skrytý za číslem. Normalizace každé nabídky na stejný profil zatížení umožňuje operátorovi porovnat stroje za stejných podmínek a zjistit, která jednotka bude ve skutečnosti stát méně.
A konečně, spalování paliva je přímým vstupem pro výběr zařízení a podávání zpráv o životním prostředí. Předimenzované generátory běží při nízké zátěži, spalují více paliva na vyrobenou kilowatthodinu a prodlužují dobu návratnosti investice. Výpočty emisí, uhlíkové účtování a zprávy o udržitelnosti závodu, všechny vycházejí ze stejné hodnoty spotřeby nafty. Důvěryhodný odhad spotřeby paliva proto současně podporuje technická rozhodnutí, finanční rozhodnutí a rozhodnutí o shodě.
Základní pojmy: kVA, kW, účiník a zatížení
Soupravy generátorů jsou obvykle dimenzovány v kVA, protože výstup alternátoru je omezen spíše proudem a napětím než skutečným výkonem odebíraným zátěží. Dieselový motor však spaluje palivo podle skutečného elektrického výkonu, který musí vyrobit, měřeno v kilowattech. Vztah mezi těmito dvěma je účiník. Pro většinu třífázových generátorových soustrojí je standardní charakteristický účiník 0,8, což znamená, že využitelný skutečný výkon v kW se rovná jmenovitému kVA vynásobenému 0,8.
Generátor o výkonu 500 kVA má tedy reálný výkon 400 kW při účiníku 0,8. Pokud připojená zátěž odebírá méně, stroj běží na částečné zatížení. Souprava 250 kVA má skutečný výkon 200 kW a souprava 1 000 kVA má 800 kW. Tento přepočet je prvním krokem v každém výpočtu paliva, protože spotřeba je úměrná skutečně dodaným kilowattům, nikoli hodnotě kVA vytištěné na typovém štítku.
Téměř na každém datovém listu se objevují dva dodatečné termíny hodnocení. Jmenovitý výkon v pohotovostním režimu je maximální výkon, který může být dodáván po omezený počet hodin za rok, obvykle během výpadku sítě nebo plánované údržby, bez možnosti přetížení. Primární jmenovitý výkon je výkon, který lze nepřetržitě dodávat do různé zátěže. Spotřeba paliva by měla vždy souviset se skutečným zatížením stroje, ať už je toto zatížení v rámci pohotovostního nebo hlavního obalu.
Faktor zatížení je poměr skutečně dodaného výkonu k jmenovitému skutečnému výkonu soupravy. Generátor o výkonu 200 kW produkující 150 kW běží při 75procentním zatížení. Generátor o výkonu 400 kW produkující 100 kW běží při zatížení pouze 25 procenty. Stejný stroj může spálit velmi různá množství paliva v závislosti na tom, kde se nachází na své křivce zatížení, a proto je faktor zatížení druhým nejdůležitějším číslem po samotném výkonu v kW.
| hodnocení kVA | kW při účiníku 0,8 |
|---|---|
| 100 | 80 |
| 150 | 120 |
| 200 | 160 |
| 250 | 200 |
| 300 | 240 |
| 400 | 320 |
| 500 | 400 |
| 600 | 480 |
| 800 | 640 |
| 1 000 | 800 |
| 1 250 | 1 000 |
| 2 000 | 1 600 |
| 2 500 | 2 000 |
Vzhledem k tomu, že spotřeba paliva se mění s reálným výkonem, stroj běžící na 75 procent zatížení spálí výrazně méně než stejný stroj běžící na 100 procent zatížení. Platí to i obráceně: generátor, který je pro svou práci silně předimenzován, pracuje s nízkým faktorem zatížení a spálí více paliva na dodanou kilowatthodinu, než by to udělal správně dimenzovaný stroj. Oba principy jsou ústřední pro metodu výpočtu, která následuje.
Standardní vzorec spotřeby paliva
Většina praktických výpočtů paliva se redukuje na jedinou rovnici. Míra spotřeby paliva v litrech za hodinu je skutečný výkon v kilowattech vynásobený měrnou spotřebou paliva v litrech na kilowatthodinu:
Spotřeba paliva (L/h) = skutečný výkon (kW) × měrná spotřeba paliva (L/kWh)
Měrná spotřeba paliva je množství nafty potřebné k výrobě jedné kilowatthodiny elektrické energie. Liší se podle konstrukce motoru, rychlosti, přeplňování turbodmychadlem, kalibrace emisí, zatížení a stavu. Moderní přeplňované vznětové motory používané v generátorových soustrojích obvykle dosahují při plném zatížení kolem 0,25 l/kWh. Velké průmyslové motory s optimalizovaným spalováním mohou dosáhnout 0,21 až 0,23 l/kWh, zatímco menší vysokorychlostní motory mohou mít spotřebu mezi 0,28 a 0,30 l/kWh. Nejsou-li k dispozici žádná konkrétní data, jsou plánovací hodnoty v níže uvedené tabulce rozumným výchozím bodem.
Měrná spotřeba paliva není konstantní v celém rozsahu zatížení. Dieselové motory dosahují své nejlepší tepelné účinnosti při zhruba 70 až 90 procentech jmenovitého zatížení. Při nižším zatížení účinnost klesá a litry spotřebovaného paliva na kilowatthodinu rostou. Účinek je mírný mezi 50 a 100 procenty zatížení, ale projevuje se pod 30 procenty zatížení, kde je motor také náchylnější k usazování karbonu a hromadění mokra.
| Procento zatížení | Měrná spotřeba paliva (L/kWh) | Specifická spotřeba paliva (US gal/kWh) |
|---|---|---|
| 25 % | 0.35 | 0.093 |
| 50 % | 0.28 | 0.074 |
| 75 % | 0.26 | 0.069 |
| 100 % | 0.25 | 0.066 |
Známým pravidlem v Severní Americe je, že dieselový generátor spálí asi 0,1 amerického galonu paliva na kilowatthodinu při plném zatížení. V metrickém vyjádření to je zhruba 0,38 l/kWh. Toto pravidlo je záměrně konzervativní. Je to užitečné pro rychlé prověření nové aplikace, protože nepodceňuje účet za palivo, ale typicky nadhodnocuje skutečnou spotřebu moderního turbosoustrojí, které často dodává mezi 0,066 a 0,08 gal/kWh při plném zatížení. U starších motorů, mechanicky řízených jednotek nebo strojů ve špatném stavu může být vyšší hodnota reálná. Považujte 0,1 gal/kWh za horní plánovací číslo a upřesněte jej, jakmile budete mít údaje výrobce nebo naměřené hodnoty.
V metrické praxi jsou plánovací hodnoty ve výše uvedené tabulce dobře akceptovány pro moderní přeplňované jednotky. Přirozeně nasávaný nebo starší design poběží výše, takže místo, které provozuje stárnoucí zařízení, by mělo přidat k odhadu pět až deset procent. U každého kritického projektu by tyto obecné hodnoty měla nahradit křivka spotřeby zveřejněná výrobci.
Referenční tabulka spotřeby paliva dieselového generátoru podle zatížení
Pomocí plánovacích hodnot z předchozí části lze sestavit referenční tabulku pro jakýkoli výkon generátoru. Níže uvedená tabulka uvádí zaokrouhlené hodnoty spotřeby v litrech za hodinu pro běžné velikosti generátorů pracujících při zatížení 25, 50, 75 a 100 procent. Tyto údaje předpokládají moderní přeplňovaný vznětový motor za standardních okolních podmínek, blízko hladiny moře, s dobrým palivem a řádně udržovanou jednotkou.
| výkon v kW | 25 % load (L/h) | 50 % load (L/h) | 75 % load (L/h) | 100 % load (L/h) |
|---|---|---|---|---|
| 20 | 1.8 | 2.8 | 3.9 | 5.0 |
| 50 | 4.4 | 7.0 | 9.8 | 12.5 |
| 100 | 8.8 | 14.0 | 19.5 | 25.0 |
| 200 | 17.5 | 28.0 | 39.0 | 50.0 |
| 400 | 35.0 | 56.0 | 78.0 | 100.0 |
| 600 | 52.5 | 84.0 | 117.0 | 150.0 |
| 1 000 | 87.5 | 140.0 | 195.0 | 250.0 |
| 2 000 | 175.0 | 280.0 | 390.0 | 500.0 |
Chcete-li převést litry za hodinu na americké galony za hodinu, vydělte 3,785. Chcete-li převést na imperiální galony, vydělte 4,546. Například generátor o výkonu 400 kW při plném zatížení spálí přibližně 100 l/h, což je přibližně 26,4 amerických galonů za hodinu nebo 22 imperiálních galonů za hodinu. Stejný stroj při polovičním zatížení spálí 56 l/h, tedy asi 14,8 amerických galonů za hodinu. Mít na paměti obě jednotky pomáhá při porovnávání zpráv o místě připravených různými týmy nebo dodavateli.
Metoda výpočtu spotřeby krok za krokem
Výpočet je dostatečně jednoduchý na to, aby se dal provést na notebooku, ale zaslouží si ukázněnou sekvenci, aby nebyl přeskočen žádný důležitý předpoklad. Postupujte podle těchto kroků, kdykoli potřebujete odhad spotřeby paliva.
- Převeďte výkon generátoru z kVA na kW vynásobením účiníkem, obvykle 0,8.
- Stanovte očekávaný profil zatížení: skutečný kW spotřebovaný připojeným zařízením vyjádřený jako procento jmenovité kapacity.
- Vyberte konkrétní spotřebu paliva pro dané procento zatížení z výše uvedené tabulky nebo z datového listu výrobce pro přesný model.
- Vynásobte skutečný výkon v kW specifickou spotřebou paliva, abyste získali míru spotřeby v litrech za hodinu.
- Vynásobte rychlost plánovanými provozními hodinami a opakujte pro každý jiný segment zatížení, pokud se pracovní cyklus mění.
Příklad 1: Závod vlastní generátor o výkonu 250 kVA o výkonu 200 kW s účiníkem 0,8. Zátěž je 150 kW, což je 75 procent jmenovitého výkonu. Při měrné spotřebě paliva 0,26 l/kWh při 75procentním zatížení je spotřeba 150 × 0,26 = 39 l/h. Za 10hodinovou výrobní směnu jednotka spálí přibližně 390 litrů nafty. Stroje v této třídě jsou běžné v celém průmyslu; Soupravy dieselových generátorů o výkonu 100-300 kVA se často používají pro zálohování továren, stavební napájení a malé komerční aplikace a jejich hodnoty spotřeby odpovídají stejnému vzorci výpočtu.
Příklad 2: Záložní generátor o výkonu 500 kVA s jmenovitým výkonem 400 kW slouží továrně s průměrným zatížením 240 kW. To je 60 procent hodnocení. Interpolace mezi hodnotami 50 procent a 75 procent dává přibližnou specifickou spotřebu paliva 0,27 l/kWh. Spotřeba je 240 × 0,27 = 64,8 l/h. Pokud jednotka běží 12 hodin měsíčně při poruchách sítě, je měsíční potřeba paliva asi 778 litrů. Za celý rok je při stejném vzoru roční spotřeba zhruba 9 340 litrů.
Příklad 3: datové centrum nainstaluje záložní generátor o výkonu 2 000 kW, který běží ve zkušebním provozu a částečná podpora UPS po dobu asi 200 hodin ročně při průměrném zatížení 40 procent. Reálný výkon je 800 kW. Při 40procentním zatížení je měrná spotřeba paliva přibližně 0,30 l/kWh. Spotřeba je 800 × 0,30 = 240 L/h. Za 200 hodin je roční spotřeba paliva 48 000 litrů, tedy asi 12 700 amerických galonů. Tento údaj se stává základem pro smlouvu o dodávce paliva, kapacitu skladovacích nádrží a environmentální zprávy pro zařízení.
Pokud má web několik různých segmentů zatížení, například čtyři hodiny při plném zatížení a poté šest hodin při polovičním zatížení, vypočítejte každý segment zvlášť a sečtěte výsledky. Zprůměrování procenta zatížení v průběhu času bez vážení po hodinách může spotřebu podhodnotit, protože měrná spotřeba paliva je vyšší při malém zatížení.
Jak vypočítat náklady na palivo generátoru za hodinu
Výpočet nákladů na palivo je přímým rozšířením vzorce spotřeby. Hodinové náklady na palivo jsou míra spotřeby v litrech za hodinu vynásobená dodanou cenou za litr. Roční náklady na palivo jsou celkovou roční spotřebou v litrech vynásobenou stejnou cenou.
Použijeme-li příklad 500 kVA z předchozí části, měsíční provoz 778 litrů při ceně dodané nafty 1,10 USD za litr stojí přibližně 856 USD na jeden provoz. Během dvanácti měsíců dosahují roční náklady na palivo asi 10 270 USD. To je číslo, které by se mělo objevit v provozním rozpočtu, nikoli spotřeba při plném zatížení z datového listu vynásobená hodinami, protože údaj při plném zatížení by u stroje, který dosahuje pouze 60 procent průměrného zatížení, nadhodnotil náklady zhruba o 30 procent.
U vzdálených lokalit může být dodávaná cena nafty výrazně vyšší než cena na velkoobjemovém terminálu. Místo dolu nebo telekomunikační věž, která závisí na silniční dopravě, musí zahrnovat poplatek za doručení a náklady na ztráty při skladování paliva. V takových případech je rozumné připočítat k vypočtenému objemu marži ve výši pět až deset procent, nikoli proto, aby se navyšoval odhad spotřeby, ale aby se pokrylo odpařování, rozlití, čištění nádrží a degradace paliva během dlouhých skladovacích období.
Nakonec rozlišujte mezi palivem spotřebovaným při výpadku proudu a palivem spotřebovaným při rutinním testování. Mnoho záložních instalací provádí týdenní nebo měsíční test při zatížení 30 až 50 procent, aby motor zůstal suchý a baterie nabité. Tyto zkušební jízdy spalují skutečné palivo a měly by být zahrnuty do ročních nákladů. Místo, které testuje měsíčně po dobu jedné hodiny při 50procentním zatížení na 400 kW stroji, přidá ke své roční spotřebě paliva zhruba 12 měsíců × 56 l/h × 1 hodina = 672 litrů, což je smysluplná částka pro rozpočet i plánování nádrží.
Faktory, které ovlivňují spotřebu paliva u dieselových generátorů
Plánovací hodnoty v referenční tabulce předpokládají mírnou okolní teplotu, nadmořskou výšku, čisté palivo a dobře udržovaný motor. Skutečné provozní výsledky se mohou lišit z řady důvodů. Pochopení těchto faktorů pomáhá operátorovi posoudit, zda je skutečná spotřeba v normálním rozmezí, nebo zda je potřeba šetření.
Úroveň zatížení a provozní bod
Dominantním faktorem je úroveň zatížení. Spotřeba je úměrná skutečnému vyrobenému výkonu, ale faktor úměrnosti se zhoršuje při nízké zátěži. Generátor běžící na 25 procent zátěže spotřebuje více paliva na kilowatthodinu než generátor běžící na 75 procent zátěže. Dlouhodobý provoz pod 30 procenty zátěže je nejen neefektivní; může také způsobit mokré stohování, kdy se nespálené palivo a uhlík hromadí ve výfukovém systému a dále snižují účinnost.
Platforma motoru a účinnost
Moderní elektronické motory common-rail s vysokotlakým vstřikováním paliva dosahují lepší kontroly spalování a nižší měrné spotřeby paliva než starší mechanicky řízené motory. Přeplňování turbodmychadlem a dochlazování zlepšují hustotu vzduchu a účinnost spalování při vyšším zatížení. I v rámci stejného výkonu v kW se mohou dvě různé platformy motorů lišit o pět až deset procent ve spotřebě paliva ve stejném bodě zatížení. To je důvod, proč by údaje specifické pro výrobce měly mít pro rozhodování o nákupu vždy přednost před obecnými tabulkami.
Správné dimenzování generátoru
Generátor, který je pro svou aplikaci předimenzován, běží při nízkém vytížení a spálí více paliva na kilowatthodinu. Také akumuluje více motohodin na jednotku užitečné práce. Běžným doporučením je zvolit takovou velikost generátoru, aby očekávané zatížení spadalo mezi 60 a 80 procenty jmenovitého stavu v pohotovostním režimu. To udržuje motor v jeho nejúčinnějším provozním okně a zároveň si zachovává rezervu pro dočasné přetížení.
Podmínka údržby
Ucpané vzduchové filtry omezují spalovací vzduch, opotřebované vstřikovače narušují obrazec rozstřiku paliva a špatná vůle ventilů mění časování spalování. Nízká teplota chladicí kapaliny z vadného termostatu nutí motor běžet v méně účinném režimu. Zanedbaný motor může spotřebovat o pět až patnáct procent více paliva než správně udržovaný agregát stejného modelu. Pravidelná kontrola palivových filtrů, vzduchových filtrů a mazacího oleje je tedy přímým opatřením k úspoře paliva.
Okolní teplota a nadmořská výška
Vysoká okolní teplota a vysoká nadmořská výška snižují hustotu vzduchu, což omezuje výkon dieselového motoru. Regulátor generátoru může omezovat zatížení nebo může být motor snížen pro místní podmínky. Pokud aplikace vyžaduje stejnou elektrickou zátěž na vysokohorském místě, musí být vybrán větší stroj, který bude za normálních podmínek pracovat při nižším zatížení, s odpovídajícím postihem ve specifické spotřebě paliva. Referenční tabulky platí pro lokality v blízkosti hladiny moře s okolní teplotou 25 až 30 stupňů Celsia.
Kvalita paliva a sezónní třída
Motorová nafta s nízkým cetanovým číslem, vysokou hustotou nebo vysokým obsahem vody hoří méně efektivně a zvyšuje frekvenci výměny filtru. Palivo zimní kvality má vyšší těkavost, která může mírně snížit obsah energie na litr, zatímco palivo letní třídy se může v chladném počasí zakalit nebo zgelovatět, pokud se použije nesprávná třída. Při dlouhodobém skladování může degradace paliva a mikrobiální růst také změnit charakteristiky spalování. Použitím správného sezónního stupně a nácvikem dobrého čištění nádrže se motor udržuje blízko zveřejněné křivky výkonu.
Použití údajů výrobce a technických listů
Pro studie proveditelnosti a předběžné rozpočty jsou dostatečná obecná pravidla, ale konečný palivový plán by měl vycházet ze zveřejněných údajů o spotřebě přesného uvažovaného modelu generátoru. Většina výrobců ve svých technických listech zveřejňuje údaje o spotřebě paliva při zatížení 25, 50, 75 a 100 procent. Některé zveřejňují kompletní křivku spotřeby plus podmínky, za kterých byly hodnoty naměřeny, jako je okolní teplota, barometrický tlak a spodní výhřevnost paliva.
Stejná jmenovitá hodnota může vést k různým hodnotám spotřeby v závislosti na platformě motoru a kalibraci emisí. Generátor sestavený s vysoce účinným motorem a prémiovým alternátorem bude typicky vykazovat nižší hodnotu litrů za hodinu při plném zatížení než generátor postavený na starší rodině motorů. Jediným spolehlivým způsobem srovnání strojů je dotaz na křivku plného zatížení pro konkrétní model. Návrh, který uvádí pouze hodnotu plného zatížení, může skrývat méně efektivní chování při částečném zatížení, které je důležité, když jednotka pracuje převážně pod 75 procenty zatížení.
Při hodnocení nákupu stojí za to porovnat několik možností vedle sebe za stejných podmínek: stejné výkony v kW, stejné procentuální body zatížení, stejná specifikace paliva a stejné podmínky na místě. Publikovaná čísla od výrobce, jako je kompletní řada dieselových generátorových soustrojí, poskytují užitečný základ pro taková srovnání. Pokud se očekává, že aplikace bude fungovat při neobvyklém bodu zatížení nebo za extrémních okolních podmínek, měl by výrobce poskytnout upravená data paliva pro tyto podmínky spíše než pouhou kopii standardní tabulky.
Pro projekty s neobvyklými profily zatížení nemusí být standardní katalogový stroj tou nejefektivnější volbou. Vlastní návrh sady generátoru může odpovídat platformě motoru, velikosti chladiče, nastavení ovládání a výstupnímu výkonu skutečnému pracovnímu cyklu, což může snížit spotřebu paliva i investiční náklady po dobu životnosti instalace. I mírné zlepšení měrné spotřeby paliva během tisíců provozních hodin se promítá do měřitelného snížení spotřeby paliva a emisí.
Dimenzování palivové nádrže a plánování provozu
Jakmile je známa hodinová spotřeba, stane se dimenzování nádrže jednoduchým násobením. Požadovaná využitelná kapacita nádrže je očekávaná spotřeba v litrech za hodinu vynásobená požadovanou autonomií v hodinách plus rezerva. Typická rezerva je 10 až 20 procent, což odpovídá nevyužitelnému objemu pod výstupem z nádrže, spotřebovanému palivu během zkušebních jízd a skutečnosti, že generátor často běží s mírně vyšším zatížením, než bylo plánováno.
Například generátor o výkonu 200 kW při plném zatížení spotřebuje asi 50 l/h. Pro 24 hodin nepřetržitého provozu je potřebná využitelná kapacita 1200 litrů. Přidáním 15procentní rezervy se specifikace dostane na přibližně 1380 litrů, takže běžná nádrž o objemu 1500 litrů je rozumnou volbou. Pokud stejný stroj místo toho běží s 50procentním zatížením, spotřeba klesne na 28 l/h a nádrž o objemu 1 000 litrů poskytuje více než 35 hodin autonomie. Rozdíl mezi těmito dvěma čísly je důvod, proč musí být faktor zatížení pevně stanoven před specifikací nádrže.
Mnoho instalací používá dvouvrstvý úložný systém. Malá denní nádrž, dimenzovaná na 8 až 12 hodin provozu, napájí generátor přímo gravitací nebo pomocí malého zvedacího čerpadla. Větší velkoobjemová skladovací nádrž doplňuje denní nádrž pomocí přečerpávacího čerpadla v cyklu řízeném hladinou. Toto uspořádání udržuje palivo v hlavní nádrži nedotčené po dlouhou dobu v pohotovostních aplikacích, čímž se snižuje riziko hromadění vody a mikrobiálního růstu a zároveň je operace doplňování paliva bezpečnější a snadněji ovladatelná.
Kritická zařízení se často řídí publikovanými pravidly a standardy. Norma NFPA 110 pro nouzové a záložní napájecí systémy například běžně vyžaduje, aby systémy úrovně 1 měly dostatek paliva na 96 hodin provozu při plném zatížení, pokud není potřeba větší dodávka k uspokojení maximálního projektovaného výpadku. Přesný požadavek závisí na aplikaci a příslušném orgánu, takže prvním krokem v jakékoli konstrukci nádrže je potvrdit požadavek místního předpisu a poté použít výpočet spotřeby k převodu hodin na litry.
Správa skladu paliva celý obrázek doplňuje. Dlouhodobé skladování nafty vyžaduje pravidelné testování, separaci vody a často program leštění paliva, aby se odstranily částice a biologické znečištění. Nádrž, která je dimenzována na základě přesného odhadu spotřeby, bude mít přiměřenou rychlost obratu paliva, což snižuje riziko proschlého paliva a udržuje systém připravený na nouzové spuštění.
Spotřeba paliva v systémech paralelních generátorů
Když více generátorů pracuje paralelně, výpočet paliva musí zohledňovat způsob, jakým je zátěž rozdělena mezi stroje. Celková spotřeba paliva systému je součtem individuální spotřeby každého online stroje a účinnost systému závisí na tom, kde se který stroj nachází na své specifické křivce spotřeby paliva.
Zvažte místo se dvěma generátory o výkonu 400 kW, které potřebuje celkové zatížení 300 kW. Pokud jsou oba stroje online, každý nese 150 kW, tedy asi 37 procent jeho jmenovitého výkonu. Při tomto zatížení je měrná spotřeba paliva zhruba 0,31 l/kWh, takže každý stroj spálí asi 46,5 l/h a systém spotřebuje asi 93 l/h. Pokud místo toho běží pouze jeden stroj a nese plných 300 kW, což je 75 procent jmenovitého výkonu, jeho spotřeba je 300 × 0,26 = 78 l/h. Konfigurace s jedním strojem ušetří asi 15 l/h a také zkrátí na polovinu hodiny provozu motoru nashromážděné na vozovém parku. Toto je přesně ten typ rozhodnutí, které může specializovaný regulátor v instalaci paralelních generátorových systémů automatizovat spouštěním a zastavováním jednotek na základě požadavku na zatížení.
Výhody paralelního řazení jsou zřejmé, když se zatížení v průběhu času mění. Přes den může továrna potřebovat 600 kW a v noci jen 200 kW. Se dvěma nebo třemi středně velkými jednotkami paralelně může regulátor udržovat zatížení na optimálním počtu strojů namísto provozu jedné velké jednotky při nízké zátěži. Pro instalace v rozsahu 300-1000 kVA je tato provozní flexibilita jedním z hlavních důvodů, proč projektové týmy volí paralelní konfiguraci před jedním velkým strojem. Úspora paliva díky provozu ve správném bodě zatížení v kombinaci se spolehlivostí redundance N 1 často ospravedlňuje dodatečné náklady na rozváděč a řízení.
Ověření odhadu spotřeby pomocí skutečných dat
Žádný výpočet není úplný, dokud není porovnán se skutečností. Nejspolehlivějším způsobem ověření odhadu je zaznamenat skutečnou spotřebu generátoru za známou dobu provozu. Naměřená hodnota zachycuje skutečný stav motoru, skutečný průběh zatížení a skutečnou kvalitu paliva způsobem, který žádná tabulka ani vzorec nedokáže.
K dispozici je několik metod. Nejjednodušší je údaj z měrky nádrže před a po běhu v kombinaci s údaji počítadla hodin. Přesnějším přístupem je průtokoměr paliva instalovaný v přívodním potrubí k motoru. Mnoho moderních řídicích jednotek generátoru také zobrazuje údaje o spotřebě vypočítané z řídicího modulu motoru, které poskytují hodnotu v litrech za hodinu v reálném čase. Software pro správu paliva může tyto údaje agregovat na více místech a vytvářet měsíční zprávy potřebné pro kontrolu rozpočtu.
Sledování spotřeby během několika týdnů je zvláště cenné, protože vyrovnává rozdíly mezi jednotlivými jízdami. Pokud naměřená spotřeba trvale překračuje vypočítaný odhad o více než deset procent, motor může potřebovat údržbu, může být znečištěné palivo nebo může být profil zatížení jiný, než se předpokládalo. Pokud je naměřená hodnota výrazně nižší, může být ve výpočtu použitý účiník nebo procento zatížení nesprávné. V obou případech sběr dat udělal svou práci: odhalil nesrovnalost, kterou lze napravit dříve, než způsobí překročení rozpočtu nebo nedostatek nádrží.
Praktické tipy pro snížení spotřeby nafty
Snížení spotřeby je zřídka o výměně paliva; jde o změnu provozních podmínek a volby vybavení. Následující postupy poskytují nejspolehlivější úspory v celé řadě aplikací.
- Dimenzujte generátor pro skutečné zatížení s přiměřenou rezervou, obvykle se zaměřte na 60 až 80 procent zatížení během normálního provozu.
- Vyhněte se nepřetržitému provozu pod 30 procenty zatížení, kde měrná spotřeba paliva prudce stoupá a mokré stohování poškozuje motor.
- Dodržujte plán údržby výrobce, včetně vzduchových, palivových a olejových filtrů, kontrol vstřikovačů a seřízení vůle ventilů.
- Používejte čistou, vysoce kvalitní naftu správné sezónní kvality a chraňte vodu a mikrobiální růst mimo skladovací nádrž.
- V lokalitách s více jednotkami seřaďte stroje tak, aby počet běžících jednotek odpovídal zátěži a udržujte každou online jednotku blízko jejího nejúčinnějšího bodu zatížení.
- Pravidelně kontrolujte údaje o spotřebě a prozkoumejte jakýkoli trend, který se bez jasného důvodu pohybuje nahoru, protože tečení paliva je často prvním příznakem rozvíjejícího se problému s motorem.
Web, který tyto praktiky přijme, téměř vždy zaznamená, že se naměřená spotřeba pohybuje na spodní hranici očekávaného rozsahu. Úspora paliva je opakovatelná a zlepšená disciplína údržby také prodlužuje životnost generátoru a snižuje riziko neplánovaného výpadku.
Závěrečné úvahy o výpočtu spotřeby paliva u dieselového generátoru
Metoda je přímočará: určete skutečný výkon v kilowattech, zvolte specifickou spotřebu paliva, která odpovídá bodu zatížení, vynásobte tyto dva a vynásobte provozními hodinami. Jediným posouzením je profil zatížení, který by měl vycházet ze skutečných podmínek na místě, a specifická spotřeba paliva, která by měla pocházet od výrobce, kdykoli je to možné. Všechno ostatní je aritmetika.
Pro rychlé plánování použijte standardní hodnoty 0,25 l/kWh při plném zatížení a 0,1 amerického galonu na kWh jako konzervativní horní hranici. Pro rozpočty, pořízení a dimenzování nádrží použijte datový list výrobce a ověřte naměřenou spotřebu na místě. Výpočet spotřeby paliva není jednorázový úkol; měl by se opakovat při každé změně zatížení, instalaci jiného stroje nebo revizi provozního plánu. Operátoři, kteří dodržují tuto disciplínu, zjišťují, že jejich náklady na palivo jsou předvídatelné, jejich nádrže jsou správně dimenzovány a jejich generátory běží blízko úrovni účinnosti, kterou zamýšlel výrobce motoru.









